کاربر گرامی  خوش آمدید ... 
 • دانلود مقاله حوادث طبیعی و پیامدهای آن

  مقدمه:

  بلایا و حوادث طبیعی انسان به هر شکل که اتفاق بیفتد، پیامدهای جدی برای حیات، توسعه و تکامل جامعه بشری به همراه دارد که سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. بلا  فوریتی است که پاسخ به آن به توانی فراتر از توان جامعه آسیب‌دیده نیاز دارد. منظور از بحران، نبردی صامت است که قدرت تصمیم‌گیری و عملکرد جامعه را در سطوح مختلف مختل می‌کند. شکل‌گیری حوادث مختلف و رویارویی جامعه با مشــــکلات جدی موجب عـــــدم قطعیت و امکان تصمیم‌گیری می‌شود.در زمان بحران با توجه به شرایط زمانی،  رسانه‌ها در سه مقطع پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران مداخله انجام می‌دهند. در زمان وقوع بحران بازار شایعات داغ است و نقش رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی، هدایت افکار عمومی و جلب مشارکت عمومی در طول بحران مهم است. رادیو و تلفن همراه دراین مرحله نقش مهمی دارند.

  بلایلای طبیعی:

  بلایای طبیعی، به مجموعه‌ای از حوادث زیانبار گفته می‌شود، که منشاء انسانی ندارند. این حوادث معمولاً غیرقابل پیش‌بینی بوده و یا حداقل از مدتهای طولانی قبل نمی‌توان وقوع آنها را پیش‌بینی نمود.

  انواع بلایای طبیعی

  بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی است. زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان نمونه‌هایی از بلایای طبیعی هستند. برخی از بلایای طبیعی، بطور غیر مستقیم، ناشی از عملکردهای انسانی هستند. برای مثال بلایای ناشی از افزایش آلودگی هوا و یا گرم شدن زمین و همچنین سیل ناشی از تخریب جنگل‌ها به‌دست انسان از این جمله‌اند.

  آتشفشان

  با آنکه اغلب بلایای طبیعی خارج از کنترل انسان به نظر می‌رسند، ولی خسارات و آسیب‌های ناشی از آنها، بطور چشمگیری قابل کنترل است. این موضوع ارتباط مستقیمی با عملیات پیش‌گیرانه توسط انسان دارد. برای مثال استحکام ابنیه در برابر بارهای افقی جهت کاهش خسارات ناشی از زلزله و یا ایجاد پوشش گیاهی و ساخت بندها و سدها جهت کاهش خسارات ناشی از سیل، از جمله موارد پیش‌گیرانه‌است.

  مراجع و منابع :

  مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان، بازبینی‌شده در ۹ می ۲۰۰۹

  علی بدیع نیا، پژوهش علی بدیع نیا، دنیای سالم

  روزنامه سرمایه

  روزنامه کارگزاران

  سایت خبری میزان ، بازبینی‌شده در ۹ می۲۰۱۶

  پژوهش علی بدیع نیا

  سایت تبیان.

  تعداد صفحات : ۱۸ صفحه

  مقاله آماده برای چاپ

  قالب ورد

  نکات مهم قبل خرید :

  ۱- نحوه دریافت به صورت دانلودی هست و شما بعد از پرداخت اینترنتی بلافاصله (اتوماتیک) فایل را می توانید دریافت کنید.
  ۲- در صورت مشکل با پشتیبانی سایت در تماس باشید
  ۳- اعتبار ما در گرو کیفیت خدمات ، تکریم مشتری و رضایت شما است.
  RIAL 39,000 – خرید

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

آخرین مقالات