کاربر گرامی  خوش آمدید ... 
 • بررسی چالشهای آموزشی دانش آموزان دیر آموز

  چکیده

  می دانیم که بعضی از کودکان سریعتر از کودکان دیگر می آموزند و نیز بعضی از آنان از دیگر همسالانشان در یادگیری کندترند که دانش اموز دیرآموز نامیده می شوند  و در نتیجه در تأمین نیازهای خویش و یا خواسته های دیگران از آنان دچار مشکلاتی می شوند.کودکان دیر آموز گروهی از کودکان هستند که بهره هوشی معادل ۷۰ تا ۸۵ دارند و حدود ۶/۱۳ درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند. این گروه از کودکان دارای هیچ گونه علامت جسمی یا ظاهری مشخصی نیستند و به جز در امور تحصیلی و فعالیتهای پیچیده ذهنی که ممکن است با شکست مواجه شوند در سایر امور زندگی می توانند مستقل عمل کرده و موفق شوند. برنامه ریزی برای آموزش این دانش آموزان دیرآموز مستلزم دقت و تلاش فراوان است. برنامه های تدوین شده برای آموزش و توانبخشی این کودکان باید متناسب با نیازهای همه جانبه آنها باشد ودر این راه باید حداکثر مشارکت دانش آموزان و خانواده های آنها را فراهم کرد. آموزش فردی شده، کارتیمی، و افزایش مهارتهای اجتماعی در این کودکان می بایست مورد تاکید قرار گرفته و ارزیابی مستمر و پویا از عملکرد دانش آموزان و برنامه های اجرا شده، صورت گیرد.

  کلید واژه ها:

  دانش آموزان دیرآموز، چالشهای آموزشی دانش آموزان مرزی، راهکارهای آموزشی و توانبخشی

  مقدمه و بیان مساله

  اغلب محققان و متخصصان بر این اعتقادند که اگر چه افراد دیرآموز ممکن است نیازهای آموزشی ویژه داشته باشند با این حال برای جایابی در سیستم آموزشی ویژه مناسب نیستند و باید در مدارس عادی آموزش ببینند. با در نظر گرفتن این وضعیت یک معلم در کلاس درس عادی با طیفی از دانش آموزانی سر و کار دارد که از نظر ویژگی های شناختی و عاطفی در سطوح مختلفی قرار دارند و اگر بخواهد در امر آموزش به این کودکان موفق باشد باید شناخت همه جانبه ای نسبت به همه ی آنها داشته باشد و آموزش خود را با سطوح مختلف توانایی های گوناگون دانش آموزان سازش دهد. این امر مستلزم صرف وقت فراوان توسط معلم کلاس و گذراندن دوره های آموزشی مناسب برای شناخت صحیح ویژگیهای دانش آموزان دیر آموز و چگونگی مداخله موثر در فرآیند آموزش و یادگیری آنها می باشد. با کمی دقت و تأمل در خلقت انسانها در می یابیم که هیچ دو انسانی مانند یکدیگر نیستند. این تفاوتها در ابعاد مختلف جسمی، ذهنی و رفتاری قابل مشاهده و ادراک است.

  راهبردهایی برای آموزش و توانبخشی دانش آموزان دیر آموز :

  بر طبق قانون آموزش افراد با ناتوانی (۱۹۹۷-۱۷-۱۰۵-PL ) مقوله آموزش ویژه برای عقب ماندگی ذهنی مرز ی در نظر گرفته نشده است (مرسر ، ۱۹۹۶ ، استوبینگ و شای وتیز ، ۱۹۹۸) و در نتیجه خدمات آموزش تخصصی برای این گروه از افراد وجود ندار د. این گروه براساس برآورد توزیع نرمال تقریباً ۱/۱۴درصد جمعیت را تشکیل می دهند ولی مطالعات نشان داده است که درصد واقعی این اشخاص براساس نمرات آزمون هوشی ۴/۱۲ درصد می باشد ، که این درصد ده برابر بیشتر از تعداد افراد با اسکیزوفرنیا در ایالات متحده و دو برابر رایجتر از اختلال ADHD می باشد (شاو،۲۰۰۵).
  نمرات آزمون هوش کودکان دیرآموز بالاتر از آن است که برچسب عقب ماندگی ذهنی دریافت کنند و پایین تر از آن است که آنها را در گروه کودکان با ناتوانی یادگیر ی قرار دهیم (مرسر، ۱۹۹۶).

  منابع و مآخذ:

  افروز، غلامعلی (۱۳۸۳). مقدمه ای بر روان شناسی و آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی، تهران : انتشارات دانشگاه تهران، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی.

  افروز، غلامعلی (۱۳۸۱). روانشناسی توانبخشی کودکان آهسته گام.، تهران: مؤسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران ،چاپ نهم.

  بنی جمالی. شکوه السادات و احدی ،حسن(۱۳۸۰). بهداشت روانی و عقب ماندگی ذهنی، تهران: نشر نی، چاپ دوم.

  به پژوه، احمد.(۱۳۸۲). « یکپارچه سازی آموزشی چیست؟»، نشریه انجمن علمی کودکان استثنایی، شماره ۱۶ و ۱۷ (مهرو آبان).

  حدادی، علیرضا.(۱۳۸۸). وضعیت تحصیلی و رفتاری دانش آموزان کم توان ذهنی مرزی در مدارس عادی، فصلنامه روان شناسی کاربردی، سال ۳، شماره ۳(۱۱)،پاییز ۸۸، صص ۴۷-۳۵ .

  سیف نراقی مریم و نادری، عزت اله (۱۳۸۳) . آموزش و پرورش کودکان استثنایی، تهران: انتشارات دانشگاه پیام نور.

  کاپلان، هارولد و سادوک، بنیامین(۱۳۸۱). خلاصه روان پزشکی، ترجمه نصرت اله پورافکاری ،تبریز : انتشارات ذوقی، جلد۱٫

   

  رای خرید این محصول می توانید از طریق زیر عمل کنید

  • کد محصول : ۹

  • تعداد صفحه ۱۴

  • قیمت : ۴۶۰۰تومان

  نکات مهم قبل خرید :

  ۱- نحوه دریافت به صورت دانلودی هست و شما بعد از پرداخت اینترنتی بلافاصله (اتوماتیک) فایل را می توانید دریافت کنید.
  ۲- در صورت مشکل با پشتیبانی سایت در تماس باشید
  ۳- اعتبار ما در گرو کیفیت خدمات ، تکریم مشتری و رضایت شما است
  ۴- لینک خرید در قسمت پایین می باشد ،فرمت فایل ورد (Word) بوده و قابل ویرایش و آماده چاپ می باشد.

   

  دانلود

  RIAL 46,000 – خرید
  RIAL 46,000 – خرید

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

آخرین مقالات